Benim romantik Kapadokya’m!

Kapadokya, Tatil, Doğa Turizmi, Balon Turu

Kapadokya birçok insanın Türkiye’ye gelme ya da Türkiye’yi hayal etme sebebi.. Peri bacaları gibi gizemli bir isme sahip coğrafi mucizelelerle dolu bu özgün mekana, Hristiyanlığın Roma İmparatorluğu’nda yasak olduğu dönemde yapılan yeraltı şapellerinin solmuş ama büyüleyen fresklerini, keşiş hücrelerini, bölgenin enfes şarabını, renkli dramatik günbatımlarını, gündoğumlarını, doğal mağaraların içine yerleştirilmiş otel ve restoranları da ekleyince gerçekten dünyanın en görünesi, değişik ve romantik yerlerinden biri çıkıyor ortaya!

Bu romantizmi yaşamak için yalnızca birkaç saat yol gitmek yeterli olsa da Kapadokya akla ilk gelen tatil yerlerinden biri değil. Sebep çok basit, bu kadar yakın olunca, ‘bizim’ olunca, ‘bir ara gideriz nasıl olsa’ diye düşünerek erteleniyor. Oysaki Kapadokya dünyanın en enteresan destinasyonlarından biri. Burayı gezmek için üç tam gün ayırmalısınız.

Kapadokya aynı zamanda balon turu yapmak için dunyanin en ideal yerlerinden biri! Uykunuza kıyın ve Göreme’de günün ilk ışıklarıyla balondan muhteşem vadiyi izleyerek güne başlayın, daha sonra Göreme Açık Hava Müzesi’ndeki kiliseleri gezin, bunlardan en dikkat çekicisi olan Tokalı Kilise’yi atlamayın. İçeride İsa’nın hayatını anlatan 10.yüzyıldan kalma freskleri göreceksiniz. Başka bir günde ise Ihlara Vadisi’nde yürüyüş yapıp, Derinkuyu ve Kaymaklı yeraltı şehirlerini gezip, akşam da Uçhisar’da kaleye çıkarak günü batırabilirsiniz.

Otelleri, restoranları ve dükkanlarıyla bölgenin kalbi olan Göreme ve Ürgüp’teki bu gezi sırasında Avanos’a gidip dünyaca ünlü çömleklerini görmeyi de ihmal etmeyin.

Eda Sokmen

Yazar Hakkında:

ODTÜ Sosyoloji mezunu Eda Sökmen, Radikal gazetesi ve TNS adlı piyasa araştırma şirketinde çalıştıktan sonra tercihini turizmden yana kullandı. Gezi, tarih, yoga ve seramikle ilgilenen editörümüz, 2007 yılından beri İngilizce dilinde profesyonel turist rehberliği yapmakta ve çoğunlukla 2-4 kişiden oluşan özel grupları ağırlamaktadır. Türkiye'nin hemen hemen her şehrini gezdikten sonra Uzakdoğu'dan, Kuzey & Güney Amerika ve Avrupa'ya kadar farklı coğrafyalarda yaklaşık 20 ülke gezdi ve fırsat buldukça bu seyahatlere yenilerini ekleyerek gezdiği yerlerle ilgili yazıyor. Eda, aynı zamanda Istanbul'da hem klasik hem alternatif 'private' turlar düzenleyen ve konsiyerj hizmeti veren http://blog.istanbulite.com/ 'un kurucu ortağı.